24 Ocak 2019, Perşembe


> Fenerbahçe > İşte Fenerbahçe'nin Başakşehir galibiyetinin sırrı

İşte Fenerbahçe'nin Başakşehir galibiyetinin sırrı

Saracoğlu’nda oynanan maçı 3-2 kaybeden Fenerbahçe, Başakşehir karşısında adeta 3 değil 4 puan aldı.


13 Şubat 2018 00:07

 İşte Fenerbahçe'nin Başakşehir galibiyetinin sırrı

Saracoğlu’nda oynanan maçı 3-2 kaybeden Fenerbahçe, Başakşehir karşısında adeta 3 değil 4 puan aldı. 2-0’lık galibiyetle Başakşehir’e ikili averajda üstünlük sağladı. 2 gol atıp, 1 topu direkten dönen, 4 tane de karşı karşıya gol kaçıran Fenerbahçe’de Fernandao'nun ikinci golü maçı özetledi. Kocaman’ın maçtan önce üzerine inatla durduğu “gegen-press” (şok press) ile kapılan top, güzel organizasyon ve atılan gol.

Bir süredir oyuncularına, "Topu kaptırdığınız anda, topu kapmak için en büyük fırsatı yakalamış olursunuz” sistemini anlatan Kocaman, sezon başı kampından beri bunun üzerinde çalışıyordu. Geçen sezon ortalama 15 saniye olan rakipten top kapma süresini 8 saniyeye kadar düşüren Kocaman’ın hedefi süreyi 5 saniyeye kadar indirmekti. Başakşehir karşısında F.Bahçe ortalama 6.8 saniyede topu geri kaparak oynadı. Bazı pozisyonlarda bu süre 4 saniyeye kadar bile çekildi.

Dortmund ilham verdi

Başakşehir’le oynanacak maç için çalışmalara başlandığı ilk günden itibaren Aykut Kocaman, Dortmund’un Şampiyonlar Ligi finaline kaldığı maçları izlettirdi. Oyuncularından, ''3. bölgede topu kaybettiğiniz anda geri dönmek yok. Rakip atağı başlatamadan şok pres yapacaksınız. Rakibin en zayıf anı bu olacak. Hücuma çıkmaya henüz hazır değilken, öndeki oyuncuları yerleşmemişken yakalayacaksınız. Pozisyonu tekrar kendi atağınız haline getireceksiniz. En kötü rakibi çabuk oynamaya zorlayarak ataklarını başarısız hale getirmelisiniz'' şeklinde istekte bulundu.

Fernandao’dan Lewandowski, Aatıf’tan Grosskreutz, Dirar’dan Blaczykowski, Giuliano’dan ise Reus’un rollerini üstlenmelerini istedi.

Aatıf ve Dirar bekleri felç etti

Aykut Kocaman, Abdullah Avcı’ya futbol dersi verdi…  Başakşehir’den Clichy (118), Attamah (81), İnler (79), Caiçara (77), Babacan (55), Chedjou ise 53 dakikada (45) kez yani 6 defansif oyuncu 455 kez topa dokundu. Geri kalan 7 oyuncu ise topa ancak 301 kez hamle yapabildi.

Yapılan preste; Caiçara (28), Clichy (23), Chedjou (16), İnler (9) ve Babacan’ın (8) toplamda 84 kez topu hatalı kullanması sağlandı. Sadece iki bek Caicara ve Clichy’nin 51 topu hatalı kullanmasında ise Aatıf ile Dirar’ın büyük katkısı oldu. Clichy 5, Caicara da 4 olmak üzere Başakşehir’in 2 beki 9 ortasından bir tanesinde bile isabet sağlayamadı.

29 top kaybına zorladı

Yapılan “şok pres” Başakşehir’de tam 9 futbolcunun top kaptırmasına neden oldu. Adebayor 3 kez, Visca, Arda, Caiçara ve İnler 2’şer kez, İrfan, Clichy, Napeoloni ve Kerim ise 1 kez olmak üzere Başakşehirli oyuncular toplam 15 top kaybı yaptı. Yetmedi 8 oyuncu da kötü kontrol yüzünden 14 kez top kaptırdı. Turuncu-mavili ekibin oyuncuları maç boyunca 29 top kaybetti.

Fenerbahçe ise maç boyunca 3’ü Dirar’la olmak üzere toplam 8 top kaptırdı. Yine 3’ü Dirar’la olmak üzere toplam 9 kötü kontrol yaptı. 17 top verdi.

Gizli kahraman Aatıf

Fenerbahçe’nin gizli kahramanı ise Aatıf oldu... belki sadece 57 kez topla buluştu. Attığı 2 şutta yerini bulmadı ama Cezayirli 2 kilit pas attı. 4 top çaldı. 2 top kaptırdı. 3 de top uzaklaştırdı. En önemlisi Visca ve Caiçara’nın sahadan silinmesinde kritik rol oynadı. Visca 1 kez adam geçebildi. 5 ortasından 1’i yerini buldu. 3 uzun topundan 1’i hedefe ulaştı.

Kaynak: Fotospor

Etiket: fenerbahçe, başakşehirHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın