Mehmet Yiğiner: "Altay'ı, Galatasaray ve Beşiktaş da istedi"

Olağanüstü Genel Kurul öncesinde açıklamalarda bulunan MKE Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner, “35 Milyon TL ile gelecek olan Ağcabağ’a dedik ki; ‘Buyur gel. Parayı bankaya yatır. Biz aday olmayacağız” ifadelerini kullandı. Yiğiner, ayrıca Fenerbahçe'ye transfer olan Altay Bayındır'ı Galatasaray ve Beşiktaş'ın da istediğini dile getirdi.

10 Temmuz 2019 14:40
Mehmet Yiğiner: "Altay'ı, Galatasaray ve Beşiktaş da istedi"

Ankaragücü Beştepe Tesisleri'nde İHA'ya MKE Ankaragücü'nün gündemine dair konuşan Başkan Mehmet Yiğiner, Hector Canteros, Dever Orgill ve Michal Pazdan’ın sözleşmeleri devam ettiğini, haklarında çıkarılan transfer haberlerinin de kasıtlı yapıldığını belirtti.

“Mühim olan Ankaragücü’nün menfaatidir”
MKE Ankaragücü başkan adayı Murat Ağcabağ’ı disiplinsiz davranışlarından sebep yönetim kurulu olarak ihraç etiklerini hatırlatan Başkan Yiğiner, “Daha sonra yönetim olarak tekrar kayıt ettik ki demokratik ortamda yarışsın diye. Geçmişten bu yana 35 milyon Türk Lirası vaadi var. Kendisi, ’70 milyon liramız var, 35 milyon lirası hazır’ dedi. Biz de dedik ki burada mühim olan Ankaragücü’nün menfaatidir. Koltuk sevdamızda yok. Zaten kaldı ki dönem dönem bazı genel kurullarda da salona dahi gelmedim. Delegeler son ana kadar beklediler aday çıkmayınca liste sundular. Beni arayıp rica ettiler, 'tamam' dedim. Salona gelmeden başkan seçilmişliğimizde oldu” dedi.

“Açık ve net söylüyorum, her türlü destek veririz”
Kendileri için en önemli şeyin MKE Ankaragücü’nün yaşaması ve iyi şekilde temsil edilmesi olduğunu vurgulayan Başkan Mehmet Yiğiner, şöyle devam etti:
“Biz 35 milyon TL ile gelecek olan Ağcabağ’a dedik ki; ‘Buyur gel. Parayı bankaya yatır. Biz aday olmayacağız.’ Bunu bir kez daha söylüyorum. Kendileri söz verdiler, sadece sözlerini yerine getirsinler. Hacizler varmışta para borca gidermiş. Kesinlikle öyle bir şey yok. Direkt banka hesabına yatırsın. Biz oradan futbolcuların hesabına yatırırız. Direkt futbolcu alacaklarına gider. Örnek veriyorum, Altay Bayındır satıldı. Ondan gelecek parayı nereye ödeyeceğiz? Biz bunu yönetici alacaklarına mı ödeyeceğiz? Hayır. Söylediğimiz gibi içerideki futbolcuların tamamına ödeyeceğiz. Aynı şekilde öyle bir 35 milyon TL gibi para geldiği zaman transfer yasağı önündeki engelleri tamamen kaldırmış oluruz. Bizim için de iyi olur. O zaman, ‘Buyur gel devam et’ deriz. Biz de destekleriz. Salonda da destekleriz. Seçim biter tesislere gelir, ‘Hayırlı olsun’ deriz. Ekonomik olarak destek veririz. Açık ve net söylüyorum her türlü destek veririz.”

“Kongreyi 30 Temmuz’da yapacağız”
Yapılacak olan Olağanüstü Genel Kurul hakkında da konuşan Mehmet Yiğiner, “Kongreyi 30 Temmuz’da yapacağız, gelen olur, gelmeyen olur. Tatilde olanlar olabilir. Verilen saatte genel sayının yarısını geçmek lazım. İşi sağlam yapmak lazım. İki kere insanları yormamak gerek. Allah’ın izniyle 30 Temmuz’da bu iş biter” ifadelerinde bulundu.

“Gençlerbirliği ile Eryaman Stadı'nda oynayıp giderleri yarı yarıya indirmek istiyoruz”
Eryaman Stadyumu'nun tahsisi için bakanlığa başvurduklarını söyleyen Yiğiner, “Ulusal Lisans almamız için stadı bildirmemiz lazım. Biz de Gençlerbirliği ile Eryaman Stadı'nda oynayıp giderleri yarı yarıya indirmek istiyoruz. Bununla ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı'na başvurduk. Onlardan gelecek tahsisi bekliyoruz. Tahsis geldiği zaman hem kombine satışlarımızı yapacağız hem de reklam vereceğiz panolara. Tahsis olmadığı için gerek biz gerekse Gençlerbirliği bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Bugün kupa finali burada oynanır, yarın milli maçlar”
Süper Kupa Finali’nin Ankara’ya verilmesi sebebi ile Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’e teşekkür ettiğini dile getiren Yiğiner, “Bazı taraftarlar tepki gösterdi. Bu da bir organizasyondur. Ankaralı futbolseverlerin de buna katılma hakkı vardır. Ankara’da olması bizi sevindirir, mutlu eder. Bizden bir şey götürmez. Bu bir başlangıç olur, bugün kupa finali burada oynanır, yarın milli maçlar. Yıllardır biz Ankara’da milli maç izleyemedik. Hem de stadın ciddi eksikleri vardı. Bunlar da giderilmiş olur” dedi.

“Sözleşmesi devam futbolcuların bir yere gitme şansı yok”
Son dönemde sözleşmeli oyuncuları Michal Pazdan, Dever Orgill ve Hector Canteros hakkında ortaya atılan transfer haberlerinin kasti olarak yapıldığını düşündüğünü dile getiren Yiğiner, şunları söyledi:
“Bu şekilde bizleri yıpratıp kulübü ele geçirme planları bunlar. Bunlarının hepsinin üstesinden geliriz. 2-3 güne kadar futbolcularımız gelmeye başlar. Ante Kulusic kampta, antrenmandaydı. Günlerce Gençlerbirliği’ne gitti diye haber yaptılar. Yarın Pazdan gelir. Diğer gün kalan futbolcular gelir. Çünkü bunlar kupa finallerinde oynadıkları için, ‘Ailemize zaman ayıramadık. Kendimiz de dinlenemedik’ diyerek bizden izin istediler. Biz de izin verdik, ileride sıkıntı yaşanmaması için aileyi görmek adına gidip gelme anlamında. Kimsenin bir yere gitmişliği yok. Onlar kendi futbolcularımız. Sözleşmesi devam eden futbolcuların bir yere gitme şansı zaten yok. Mantıklı da değil. Biz bu futbolcuların alacaklarını yatırdığımız sürece hiç kimse bir yere gidemez.”

“Altay Bayındır için 3 milyon Euro istedik”
Altay Bayındır transferinden elde edilen 1.5 milyon Euro’nun iyi bir para olduğunu söyleyen Başkan Mehmet Yiğiner, “Biz Altay’ı amatör kulüpten aldık. Yetiştirdik, çalıştırdık. Kendi dönemimizde aldık. Kendi dönemimizde sattık ve kulübe 1.5 Milyon Euro para kazandırmış olduk. Demek ki alt yapıdan çıkıyor. Bundan sonrada çıkacak. Altay Bayındır için 3 Milyon Euro istedik. Diğer takımlar da istedi, Galatasaray, Beşiktaş ama 1.5 milyon Euro’ya çıkan Fenerbahçe oldu. Altay, ‘Başkanım siz anlaşın, kulübüm kazansın sonrasında biz anlaşırız’ dedi. Altay o anlamda çok fedakar davrandı" diye konuştu.

“Yapılandırmaya girdiğimiz zaman hiçbir problem kalmayacak”
Geçtiğimiz günlerde Trabzonspor’un borçlarını yapılandırdığını hatırlatan Mehmet Yiğiner, açıklamasına şöyle devam etti:
“Biliyorsunuz onların borcu bizden daha fazla. Başkan da bildiğim kadarıyla kefalet verdi. ‘Bu borç artmayacak, eksilecek’ diye bir imza attı. Diğer kulüpler de bundan faydalanacak. Biz de ivedilikle faydalanmak için 12. ayda dosyamızı verdik. Eksikler tamamlandı. Bekliyoruz. Biz de bankalar birliğinin yapılandırmasına girmek istiyoruz. Yapılandırmaya girdiğimiz zaman hiçbir problem kalmayacak. İlk öncelik Trabzonspor’a verildi, umarım ikinci biz oluruz. Zaten yapılandırma olduktan sonra kulübün ekonomik anlamda geçmiş borçları ile ilgili bir sorun olacağını düşünmüyorum. Çünkü burada başkanlar, yöneticiler sorumlu olduğu için bu borcu arttıramazsın. Çok fazla para verip transferler yapamazsın. Yani kulübü fazla borçlandırmaz. Bu fazlalığı başkan ve yöneticiler kendi ödemiş olacak. Yapılandırmadan faydalanacak olursak ilk yapacağımız iş borçları ve futbolcu alacaklarının tamamını ödemek. Transfer yasağını kaldırarak bütçemize uygun transferler yapmak. Yani bunlar çok uzak işler değil.”

“Kulübün ekonomik problemlerini çözüp ondan sonra bir teknik direktör getirmek istiyoruz”
Bazı teknik direktörler ile görüşme halinde olduklarını da belirten Yiğiner, “Önceliğimiz transfer yasağının kalkması. Biliyorsunuz teknik direktörle anlaşırsınız ama transfer yasağı kalkmaz, bu da onun bahanesi olur. Kulübe bir katkı sağlayamaz. Belki de ligin başında ayrılma ihtiyacı duyabilir. Bunların önüne geçmek adına biz hocalarla görüştük. Fakat kulübün ekonomik problemlerini çözüp ondan sonra bir teknik direktör getirmek istiyoruz. Daha önce takımımızı çalıştıran hocalar var. Şu an futbolcularımıza idman veriyor. Kamptalar. Futbolcuların hazırlanmasında problem yok. Mühim olan ikinci kampa tam kadro gidebilmek” açıklamasında bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile görüştüğünü söyleyen Başkan Yiğiner, sözlerine şöyle devam etti:
“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız tanıtım programında atkısını boynuna takıp, ‘Ankaragücü’nü Şampiyonlar Liginde oynatacağız’ diye konuştu. Sözler verdi. Gerek İngiltere’de, gerek Rusya’da gittiği ülkelerde maçlar ayarlıyor. Kendisi ile görüşme yaptık. Yardımcı olacağını söyledi. ‘Belediye meclisinde sıkıtı var ama şirketlerden yardımcı olacağız’ dedi.”

“Amacımızın sadece Ankaragücü’nü desteklemek olması lazım”
MKE Ankaragücü Kulübünden beklenti içerisinde olanlar ile mücadele ettiklerini vurgulayan Başkan Mehmet Yiğiner, “Artık bizim de taraftarlarımızın da amacı Ankaragücü’ne destek olabilmek olmalı. Başka bir niyetimizin olmaması lazım. Emin olun sadece bunu düşündüğünüz zaman bir problem çıkmaz. Herkes Ankaragücü’nü yaşatmak için maddi manevi destek olur. Açıkça söylüyorum, beklentisi olanlar varsa onlarla zaten mücadele ediyoruz. O kişiler de bizi biliyor, biz de onları biliyoruz. Ankara çok büyük bir yer değil. Burada yapılacak şey birlik, beraberlik içerisinde gürültüsüz genel kurul sürecini atlatalım. Sonrasında güzelce ailelerin gelebileceği ortam sağlayalım. Bu ortamı da taraftarımız sağlayacak. Yepyeni stadın kırılmaz denilen koltukları kırılıyor. Ne gereği var? Böyle kişileri aramızda barındırmayalım. Bu tür kişileri uzaklaştırdığımız zaman göreceksiniz taraftar profili olduğu gibi değişecek. Herkes ailesini alıp stada koşacak. Ankara’da bu potansiyel var, bizim biraz daha sağduyulu olmamız lazım. Amacımızın sadece Ankaragücü’nü desteklemek olması lazım. Başka niyet olmamalı. Bu şekilde olursa başarı da huzur da mutluluk da gelir” diyerek sözlerini noktalandırdı.

STSL   TFF 1.Lig  


Sıra Takım O G B M A Y AV P
1. Alanyaspor 6 4 2 0 13 6 +7 14
2. Fenerbahçe 6 3 2 1 11 6 +5 11
3. Gazişehir Gaziantep 6 3 2 1 11 11 0 11
4. Demir Grup Sivasspor 6 2 3 1 9 6 +3 9
5. Trabzonspor 6 2 3 1 11 8 +3 9
6. Konyaspor 6 2 3 1 6 5 +1 9
7. Galatasaray 6 2 3 1 6 6 0 9
8. Medipol Başakşehir 6 2 2 2 10 8 +2 8
9. Yukatel Denizlispor 6 2 2 2 5 3 +2 8
10. Antalyaspor 6 2 2 2 8 9 -1 8
11. MKE Ankaragücü 6 2 2 2 5 8 -3 8
12. Çaykur Rizespor 6 2 2 2 5 9 -4 8
13. Btc Turk Yeni Malatyaspor 6 2 1 3 11 9 +2 7
14. Kasımpaşa 6 2 1 3 6 7 -1 7
15. Göztepe 6 1 3 2 2 5 -3 6
16. Beşiktaş 6 1 2 3 8 12 -4 5
17. İstikbal M. Kayserispor 6 0 3 3 7 10 -3 3
18. Gençlerbirliği 6 0 2 4 6 12 -6 2
Geçmiş haftaları görmek için tıklayın »

8 . Hafta

20 Ekim, Pazar

19:00 clear.gif Yukatel Denizlispor - Fenerbahçe

14:00 clear.gif Kayserispor - Kasımpaşa

16:30 clear.gif Alanyaspor - Çaykur Rizespor


18 Ekim, Cuma

20:30 clear.gif Galatasaray - Sivasspor


19 Ekim, Cumartesi

15:00 clear.gif Antalyaspor - Gençlerbirliği

17:30 clear.gif Trabzonspor - Gazişehir Gaziantep

17:30 clear.gif Medipol Başakşehir - Göztepe

20:00 clear.gif Ankaragücü - Beşiktaş


21 Ekim, Pazartesi

20:00 clear.gif Konyaspor - Yeni Malatyaspor


9 . Hafta

25 Ekim, Cuma

20:30 clear.gif Çaykur Rizespor - MKE Ankaragücü


26 Ekim, Cumartesi

15:00 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Antalyaspor A.Ş

17:30 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - Aytemiz Alanyaspor

20:00 clear.gif Fenerbahçe - Konyaspor


27 Ekim, Pazar

16:30 clear.gif Gençlerbirliği - Yukatel Denizlispor

16:30 clear.gif Göztepe A.Ş - Kasımpaşa A.Ş


10 . Hafta

01 Kasım, Cuma

20:30 clear.gif Galatasaray A.Ş - Çaykur Rizespor


02 Kasım, Cumartesi

15:00 clear.gif Konyaspor - Gençlerbirliği

17:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - Medipol Başakşehir FC

17:30 clear.gif Trabzonspor A.Ş - Göztepe A.Ş

20:00 clear.gif Antalyaspor A.Ş - Beşiktaş A.Ş


03 Kasım, Pazar

14:00 clear.gif Yukatel Denizlispor - Demir Grup Sivasspor

16:30 clear.gif Kasımpaşa A.Ş - Btc Türk Yeni Malatyaspor

19:00 clear.gif İstikbal Mobilya Kayserispor - Fenerbahçe


04 Kasım, Pazartesi

20:00 clear.gif MKE Ankaragücü - Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü


11 . Hafta

08 Kasım, Cuma

20:30 clear.gif Fenerbahçe - Kasımpaşa A.Ş


09 Kasım, Cumartesi

15:00 clear.gif Gençlerbirliği - İstikbal Mobilya Kayserispor

17:30 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Konyaspor

17:30 clear.gif Çaykur Rizespor - Antalyaspor A.Ş

20:00 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - Galatasaray A.Ş


10 Kasım, Pazar

14:00 clear.gif Göztepe A.Ş - Btc Türk Yeni Malatyaspor

19:00 clear.gif Medipol Başakşehir FC - MKE Ankaragücü

19:00 clear.gif Beşiktaş A.Ş - Yukatel Denizlispor


12 . Hafta

22 Kasım, Cuma

20:30 clear.gif Galatasaray A.Ş - Medipol Başakşehir FC

20:30 clear.gif Galatasaray A.Ş - Medipol Başakşehir FC


23 Kasım, Cumartesi

15:00 clear.gif Yukatel Denizlispor - Çaykur Rizespor

17:30 clear.gif MKE Ankaragücü - Trabzonspor A.Ş

20:00 clear.gif Konyaspor - Beşiktaş A.Ş


24 Kasım, Pazar

14:00 clear.gif İstikbal Mobilya Kayserispor - Demir Grup Sivasspor

16:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - Göztepe A.Ş

16:30 clear.gif Kasımpaşa A.Ş - Gençlerbirliği

19:00 clear.gif Btc Türk Yeni Malatyaspor - Fenerbahçe


25 Kasım, Pazartesi

20:00 clear.gif Antalyaspor A.Ş - Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü


13 . Hafta

29 Kasım, Cuma

20:30 clear.gif Gençlerbirliği - Btc Türk Yeni Malatyaspor


30 Kasım, Cumartesi

15:00 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Kasımpaşa A.Ş

15:00 clear.gif Çaykur Rizespor - Konyaspor

17:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - MKE Ankaragücü

20:00 clear.gif Göztepe A.Ş - Fenerbahçe


01 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - Yukatel Denizlispor

16:30 clear.gif Medipol Başakşehir FC - Antalyaspor A.Ş

19:00 clear.gif Trabzonspor A.Ş - Galatasaray A.Ş


02 Aralık, Pazartesi

20:00 clear.gif Beşiktaş A.Ş - İstikbal Mobilya Kayserispor


14 . Hafta

06 Aralık, Cuma

20:30 clear.gif Fenerbahçe - Gençlerbirliği


07 Aralık, Cumartesi

15:00 clear.gif Btc Türk Yeni Malatyaspor - Demir Grup Sivasspor

17:30 clear.gif MKE Ankaragücü - Göztepe A.Ş

20:00 clear.gif Galatasaray A.Ş - Aytemiz Alanyaspor


08 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Konyaspor - Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü

16:30 clear.gif Yukatel Denizlispor - Medipol Başakşehir FC

16:30 clear.gif Antalyaspor A.Ş - Trabzonspor A.Ş

19:00 clear.gif Kasımpaşa A.Ş - Beşiktaş A.Ş


09 Aralık, Pazartesi

20:00 clear.gif İstikbal Mobilya Kayserispor - Çaykur Rizespor


15 . Hafta

13 Aralık, Cuma

20:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - Antalyaspor A.Ş


14 Aralık, Cumartesi

15:00 clear.gif Çaykur Rizespor - Kasımpaşa A.Ş

17:30 clear.gif Gençlerbirliği - Göztepe A.Ş

20:00 clear.gif Galatasaray A.Ş - MKE Ankaragücü


15 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - İstikbal Mobilya Kayserispor

16:30 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Fenerbahçe

19:00 clear.gif Beşiktaş A.Ş - Btc Türk Yeni Malatyaspor


16 Aralık, Pazartesi

20:00 clear.gif Trabzonspor A.Ş - Yukatel Denizlispor

20:00 clear.gif Medipol Başakşehir FC - Konyaspor


16 . Hafta

20 Aralık, Cuma

20:30 clear.gif Antalyaspor A.Ş - MKE Ankaragücü


21 Aralık, Cumartesi

15:00 clear.gif Btc Türk Yeni Malatyaspor - Çaykur Rizespor

17:30 clear.gif Kasımpaşa A.Ş - Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü

20:00 clear.gif Göztepe A.Ş - Galatasaray A.Ş


22 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Gençlerbirliği - Demir Grup Sivasspor

16:30 clear.gif İstikbal Mobilya Kayserispor - Medipol Başakşehir FC

19:00 clear.gif Fenerbahçe - Beşiktaş A.Ş


23 Aralık, Pazartesi

20:00 clear.gif Konyaspor - Trabzonspor A.Ş

20:00 clear.gif Yukatel Denizlispor - Aytemiz Alanyaspor


17 . Hafta

27 Aralık, Cuma

20:30 clear.gif Beşiktaş A.Ş - Gençlerbirliği


28 Aralık, Cumartesi

15:00 clear.gif MKE Ankaragücü - Yukatel Denizlispor

17:30 clear.gif Medipol Başakşehir FC - Kasımpaşa A.Ş

17:30 clear.gif Trabzonspor A.Ş - İstikbal Mobilya Kayserispor

20:00 clear.gif Galatasaray A.Ş - Antalyaspor A.Ş


29 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Göztepe A.Ş

16:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - Konyaspor

16:30 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - Btc Türk Yeni Malatyaspor

19:00 clear.gif Çaykur Rizespor - FenerbahçeGeçmiş haftaları görmek için tıklayın »