16 Ocak 2019, Çarşamba


> Galatasaray > Galatasaray'ın UEFA cezasında sertleşecek bazı maddeler

Galatasaray'ın UEFA cezasında sertleşecek bazı maddeler

UEFA’nın imzalanan yapılandırma anlaşması ile ilgili kararını açıklamayı gecikmesi Galatasaray’da gergin bir bekleyişe neden oluyor…


22 Temmuz 2018 07:31

Galatasaray'ın UEFA cezasında sertleşecek bazı maddeler

Geçen hafta İsviçreli hukukçularla konuyu değerlendiren Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz aldığı “AC’nin (Yargı Komisyonu)  IC’nin (Soruşturma Komisyonu) kararını iptal etme ve değiştirme ihtimali yüzde 10’dan az. Böyle bir durumda açılacak davalarda Galatasaray yüzde 100 haklı” cevabıyla rahatlamıştı.

Fakat gayrı resmi kaynaklardan gelen bazı haberler can sıkıyor… doğruluğu veya yanlışlığı onaylanmayan bu haberlere göre UEFA yapılandırma anlaşmasını daha da sıkacak. İşte konuşulan yaptırımlar…

* Daha önceki anlaşmada 2018-19 için 20 Milyon Euro gelecek sezon içinse 10 Milyon Euro olarak belirlenen başabaş hesap açığı “sıfır”a düşürülecek.

* Tüm Avrupa takımları gelirlerinin yüzde 70’ini futbol takımına harcarken Galatasaray’da bu oran sadece yüzde 60. Geçen sezon 65 milyon Euro’ya takım kuran Galatasaray bu sezon 78 milyon Euro’ya takım kurabiliyor. Yargı Komisyonu bunu ödül olarak değerlendirdi. Bu oranı, rakama çevirerek 55 milyon Euro seviyesine çekmeyi planlıyor.

* Şu anda Galatasaray, sattığı oranda futbolcu alabiliyor. Yargı Komisyonu bu yaptırım kararını da “sattığında elde edilen gelirin yüzde 70 oranını transfere aktarabilirsin” şeklinde revize etmek istiyor.  

* Halen yürürlükte olan yapılandırma anlaşmasına göre Galatasaray, UEFA’ya 3 yılda toplam 6 milyon Euro ödeyecek. Yargı Komisyonu bu rakamın da yükseltilmesi için çalışma yapıyor.  

UEFA kararını değiştirirse konu CAS'a taşınacak

UEFA’ya bağlı FFP Komisyonu’nun alt kurumlarından Soruşturma Komisyonu ile Yargı Komisyonu arasında bir ihtilaf yaşanır ve Galatasaray’ın cezası artırılırsa ne olacak? Geçen hafta İsviçreli hukukçularla bu konuyu masaya yatıran Galatasaray yönetimi, değiştirilecek yapılandırma anlaşmasının her bir kalemi için itiraz edecek. Geri adım atılmayacak. Konu CAS’a kadar taşınacak. 

Mustafa Cengiz, Yargı Komisyonu Başkanı ve yardımcısı ile buluşacak

Mustafa Cengiz, Pazartesi günü Yusuf Günay’la beraber bir kez daha UEFA’nın Nyon’daki genel merkezinde Yargı Komisyonu’nun (AC) Portekizli Başkanı Cunha Rorigues ve İsviçreli yardımcısı Louis Peila ile bir araya gelecek. Bu görüşmede Cengiz’e, İsviçreli hukuk bürosunda kendisine brifing veren bir avukatta yer alacak. Rodrigues, 2016 yılında G.Saray’a men cezası veren heyetin başındaki isimdi. 

UEFA'ya Donk, Nagatomo ve Onyekuru raporu

Bu arada Galatasaray yönetimi Cuma günü itibariyle Yargı Komisyonu’na aylık raporunu sundu… FFP komisyonuna sunulan bu raporda, Ryan Donk’a verilen yeni sözleşmenin şartları, Nagatomo ile imzalanan yeni sözleşmenin detayları ve Henry Onyekuru’nun kiralanmasından doğan yükümlülükler tek tek anlatıldı. Mustafa Cengiz bizzat okuduğu raporu imzaladı. UEFA’ya bağlı Yargo Komisyonuna gönderdi.

Kaynak: Fotospor

Etiket: uefa, galatasarayHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın