21 Ocak 2019, Pazartesi


> Galatasaray > İşte Galatasaray'ın yaşadığı kaybın bilimsel açıklaması

İşte Galatasaray'ın yaşadığı kaybın bilimsel açıklaması

Schalke, Salı akşamı oynanan Şampiyonlar Ligi maçında G.Saray’dan 9 km daha fazla mesafe kat etti.


09 Kasım 2018 06:09

İşte Galatasaray'ın yaşadığı kaybın bilimsel açıklaması

Sarı-kırmızılıar 102.3 km koşarken, Alman ekibi ise 111.3 km’ye ulaştı. Sakatlar, cezalılar, moral bozukluğu G.Saray taraftarı tarafından kabul edilirken, kendi oyuncularının rakibinden nasıl 9 km az koştuğu ise merak konusu oldu. Bu durumun sırrı ise sezon başında gizli.

Fatih Terim takımını yeni sezona “Çabuk Kuvvet Çalışmaları” denen 10 metre sprint ve sürat, 30 metre sprint ve sürat, dikey sıçrama ve yatay sıçrama idmanlarla hazırladı. Bu idmanlar sayesinde oyuncularının; hız ve kas kontraksiyonunun çabukluğunu geliştirmeyi, hızlanma yetisinin gelişimine çalıştı. Hatta bu yüzden Onyekuru ve Emre transferi üzerinde de diretti.

G.Saraylı oyuncular maksimal hıza veya submaksimal hıza eriştiklerinde bu hızı daha uzun süre koruyacaklar, verimleri artacaktı. Bu idmanlar sayesinde maç esnasında organizma yüksek oksijen borçlanmasına maruz kalmayacak. Kanda laktik asit ortamı oluşmayacaktı. Ama işler beklendiği gibi gitmedi.

Çok fazla koşmak değil, driplingli koşmayı ve verimli driplinge daha fazla değer veren Terim’in planı tutmadı. 10-20 metrede ancak 1-2 saniye civarında korunabilen maksimal hızı, 60 metrede 8 saniye submaksimal hıza çıkarmayı sakatlıklar yüzünden çıkarmayı başaramadı. Ayrıca yaş ortalaması yüksek olan takım bu idmanlara dayanamadı. Kaslar iflas etti. Daha verimli sprintler bekleyen Terim, süratte istediği dayanıklılığa  cevap alamadı.

Kaynak: Fotospor

Etiket: GalatasarayHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın