Mehmet Eyüp Yardımcı

Çürüme

Bu çürüme sadece manevi anlamda değildir, çürüme maddi anlamda da Beşiktaş’ı eriyip bitirmektedir.

23 Ağustos 2019 17:26

Ataol Behramoğlu 16 Eylül 2017 Cumartesi günü Cumhuriyet Gazetesi’ndeki “Çürüme” başlıklı köşe yazısının son cümlesinde şöyle yazmıştı;

“Herhangi bir toplumda çürümeyi durdurmanın ilk adımı böyle bir yönetimden kurtulmaktır.”

Toplum her safhasında olduğu gibi malesef sporda, kulüplerimizde de çürüme gerçeğini acısıyla yaşıyoruz. 

Beşiktaş adına biraz geriye doğru gidelim 13 Şubat 2000’de Süleyman Seba kürsüden genel kurul üyelerine başkan olarak son kez sesleniyor. Öncesinde birkaç öksürük, bardaktan bir yudum su ve;

“Beşiktaş kulübünde hak ve söz sahibi olan ve hesap verilecek tek organ durumunda bulunan siz değerli genel kurul üyelerine hesap verebilmek amacı ile söz almış bulunuyorum.”

"Sayın kongre başkanlık divanı, muhterem üyeler, basınımızın değerli temsilcileri,

Yönetim kurulu arkadaşlarımın çalışma programlarını takdiminden sonra sizlere hitap etmek için söz almış bulunuyorum.

Hepinizi şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarım adına selamlıyorum. Ülkemizin karşılaştığı deprem felaketi ile hayatını kaybedenlere rahmet, hastalarımıza şifa diliyorum. Böylesi bir felaketi bir daha vatandaşlarımıza göstermemesini ulu Tanrı’dan niyaz ediyorum. 2000’lı yılların ülkemize, ulusumuza ve Beşiktaş camiasına sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum.

Beşiktaş kulübünde hak ve söz sahibi olan ve hesap verilecek tek organ durumunda bulunan siz değerli genel kurul üyelerine hesap verebilmek amacı ile söz almış bulunuyorum.

Ayrıca son 2 yıllık yönetim döneminde göreve geldiğimiz günden başlayarak bugüne dek, gerek şahsıma ve gerek yönetimdeki arkadaşlarıma reva görülen ağır hakaretlere cevabın ancak kurulunuzda verilebileceğinin bilincinde bulunmaktayım. Bütün bu saldırı ve hakaretlere cevap vermekten aciz değildik. Ancak şahsımı ve yönetim kurulumuzu rencide edecek boyutlara ulaşan beyanlar karşısında koyacağımız tepkinin, Beşiktaş için hayırlı olmayacağı görüşü ile içimize sindirememekle beraber sessiz kalmayı tercih ettik. Ancak, her hesabın görüleceği bu genel kurulda, o günlerde duyduğum üzüntüyü sizlerle paylaşma isteğimi de normal karşılayacağınızı tahmin ediyorum.

Beşiktaş kulübünün hiç kimsenin tasarrufunda olmadığı, kulübün tek sahibinin siz değerli genel kurul üyeleri olduğu, malumunuzdur. Kulüp idaresinin ise prensipler manzumesi çerçevesinde, kulübümüzün tüm manevi değerlerini göz önüne alarak yapılması gerektiğine inanmaktayız. Aslında kulübümüzün kamuoyundaki saygınlığı buradan kaynaklanmaktadır. Her zaman temel kural olan 'usül, esastan önce gelir ' prensibine bağlı kalarak üyelerin üretici, yapıcı ve kulüplerine faydalı olabilmeleri için söylemek istediklerini yönetimin içinde usul ve esaslara uygun, Beşiktaşlılık nezaketi ve asaleti içinde söylemeleri beklenen temel konudur.

Görev alan başkan ve yönetim kurulları 2 yıl çalışıp yeniden genel kurulun önüne gelirler ve hesap verirler. yüce kurulunuz bana 8 kere başkanlık görevini vermiştir.

Hatalarımıza anlayış gösterdiniz, sevaplarımıza destek verdiniz, hoşgörülü davrandınız, sabır gösterdiniz, sizlere teşekkür borçluyum. Bana 16 sene tahammül eden sizlere su andaki samimi hislerimi anlatmak isterim.

1943 yılında Beşiktaş kulübüne geldim. 1945’de A takımında oynamaya başladım.

Mütevazı futbol yaşantımdan sonra, 1954’de futbolu bıraktım ve çeşitli dönemlerde değerli başkanlarla çalışma onurunu elde ettim. Hayatta olmayanlara Tanrı’dan rahmet diliyorum.

1984 yılında sayın Mehmet Üstünkaya ile girdiğimiz centilmence bir yarışta tensiplerinizle kulüp başkanlığına getirildim. 16 yıl geçti. 8 kongre geçirdik. İtimat ettiniz, göreve devam ettim. Kısaca anlatmaya çalıştığım şu üç cümle, 97 yıllık kulübümüzün 57 yılında var olduğumu ifade etmektedir. Hepiniz biliyorsunuz, tüzüğümüzde de belirtildiği gibi, bizim düşüncelerimiz ve hedefimiz sporu desteklemek ve geliştirmek, ülkeye başarılı sporcular yetiştirmek, başarılı olmanın anahtarlarını gençlere sunmak, geleceklerini hazırlamak, sosyal ortamlarını ve iletişimlerini, kültür, sanat ve sporla geliştirmek ve kulübümüzü, ulu önder Atatürk’ün ifade ettiği gibi 'ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklı olanını severim' düsturunu ilke edinerek BJK’nın vizyonundan ödün vermeden yolumuza devam etmek idi. Hiç hata yapmadık mı? Hata insanlar içindir. Zaman zaman hatalar yaptık.

Bugünkü kulübümüz, kısır döngüden çıkmış, sağlıklı yapıya kavuşarak her geçen gün daha da güçlenmektedir. Bugünün Beşiktaş’ı artık ne dedikodulardan medet umacak kadar güçsüz ne de gerçek dışı bazı şeyleri Beşiktaşlılık diye etrafa empoze etmeye çalışanların himayesine muhtaç olacak kadar sahipsizdir. Daha önce de ifade ettiğim gibi, kulübümüzün hakiki sahipleri sizlersiniz. bu noktalara beraberce vardık. Geriye dönmekte artık fayda yoktur. Yönetimde bulunanlar veya yönetime talip olanlar: talip olmak için kurulan gruplar, siz kongre üyelerine inandırmanın yollarını aramalı ve icraatları ile ispatlamalıdırlar.

Geleceğimiz için yeni ufuklar açmalıdırlar. Her zaman söyledik, kişilerin tek tek birçok problemi halletmesine imkân yoktur. Hepimiz, dönmesi gittikçe hızlanan bu çarkın birer unsurlarıyız. Bu unsurlar eğer Beşiktaşlılık felsefesinin temel tarifinde birleşmiş, anlaşmış ise, çarkın teklemesi artık mümkün değildir. Bu düşüncelerden hareketle, 16 sene içinde gerçekleştirdiğimiz tapuları kulübümüze ait, bugünkü ekspertiz değeri 125 milyon dolar olan Fulya tesisleri, BJK plazamız ve modern kulüp binamız var. Bu arada BJK’nın geleceği için çok önemli olacağına inandığımız ve tüm Beşiktaşlıların duyarlı olması gereken Fulya projesi önemli gelişmeler göstermektedir. Bu proje benim en büyük hayallerimden birisidir.

Gerçekleştiğini görmek tüm Beşiktaş camiasını mutlu edecektir. Ayrıca 49 yıllığına devletten kiraladığımız Ümraniye’de 145 dönüm BJK’nın geleceğini hazırlayacak olan ve öncelikle çim saha yapımına başlanılan tesislerimiz var. Zamanında asla alınamaz diye dedikodular çıkartılan, açılışında ilk golü atmak bana nasip olan, isimleri, zaman zaman Mithat Paşa, Dolmabahçe, İnönü stadı olarak anılan stadın, seneler sonra yine bizim dönemimizde, büyük mücadelelerle camiamıza BJK İnönü stadı olarak mal edilmesi, benim ve hepimiz için en büyük gurur ve prestij kaynaklarından biridir. Rahmetli Hakkı Yeten stadımızın hemen üstünde açtığımız kapalı spor salonumuz, tüm salon sporlarına hizmet vermektedir ve gelecekte başarılı sporcularımızın yetiştiği yuva olacaktır.

Yıllarca kulübümüze kazandırılması için uğraşılan Akatlar tesislerindeki hukuki davalar, kulübümüz lehine sonuçlanmıştır. bu konuda büyük emekler veren, sayın Erdoğan Tuncer’e teşekkür ediyorum. Yine çeşitli vesilelerle zaman zaman aralarında bulunmaktan mutluluk duyduğum, temelinde eğitim, kültür ve spor yatan, ülkemizin gurur kaynağı eğitim kurumlarından birisi olmaya aday hayata geçirdiğimiz BJK Koleji var. BJK akaryakıt istasyonu, Mart ayında faaliyete geçecektir. Beşiktaş Belediyesinden kiraladığımız, üyelerimizin ayrıca sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik Çilekli tesislerimiz sosyal yaşantımızın bir parçasıdır. Bu ara gerçekleştirdiğimiz projelerden birisi olup, büyük üzüntülere sebebiyet veren Yeşilköy projesi hazine ve varisler arasında bizim de müdahil olduğumuz dava uzun yıllar devam etmiş, mahkemenin varisler lehine karar vermesi dolayısıyla tarafımızdan kullanılamaz hale gelmiştir ancak 2007 yılına kadar kullanma hakkı bize ait olduğu için yeni mal sahipleri ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğünden 49 yıllığına kiraladığımız Pendik kürek tesislerimizin önündeki denizin doldurularak sahil yolu geçmesi dolayısıyla kürek sporu fevkalade zorluklarla yapılmaktadır. Üyelerimizden gelen önerileri dikkate alarak çözümü için kartal belediyesi ile temaslar sürdürülmektedir. futbol alt yapımız özünde söylenenlerin aksine en fazla dikkat ettiğimiz bir husustur. Neticeleri ortadadır. 'Dünya karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getirmediğin ile ilgilenir.'

Bütün bu gelişmelere rağmen tesisleşmeyi bir yana bırakıp, başarıyı sadece profesyonel futbolla ölçenlere sesleniyorum:

16 senelik dönemimizde kulübümüz profesyonel futbol takımına yapılan haksız eleştirilere rağmen, aralıksız her sezon şampiyon kulüpler, şampiyonlar ligi, kupa galipleri ya da UEFA kupasına katılma başarısı göstermiştir.

Hizmet dönemimizde profesyonel futbol takımımızın kazandığı toplam 9 lig şampiyonluğunun 5’ini, toplam 5 kez kazandığımız Türkiye Kupası’nın 4’ünü, toplam 7 kez kazandığımız Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın 5’ini, toplam 6 kez kazandığımız Başbakanlık Kupası’nın 2’sini ve toplam 11 kez kazandığımız TSYD kupasının 6’sını müzemize götürdük. Toplamı 22 kupadır. Üzülerek ifade etmek isterim ki, 16 yıllık bu bilanço ortada iken, bu başarıları birlikte yaşadığımız ve birlikte yönetimde yaşanan güzelliklerin kararlarına imza atan ve yine BJK sayesinde toplumda yer tutan, meslek edinen, ayrıca futbol oynadıkları dönemde emeklerinin karşılığı BJK tarafından en iyi şekilde verilen bazı kişilerin basın kanalıyla kulüplerini, şahsımı ve şahsımda yönetim kurulu arkadaşlarımı suçlaması nankörlük değil de nedir?

'İnsanlarla yaşadım, insanı öğrendim

insanlarla yaşadım, insanlığı öğrendim

insanlarla yaşadım, insanlardan nankörlüğü gördüm.

dostlarım, dostlarım…

ama ben dostlarımdan çok korkarım'

diyen düşünürlere hak vermemek elde değil.

Sayın üyeler;

Bizler de muhalefette bulunduk. Kulübe hizmeti geçen hiçbir kimseye hakaret etmedik. Dolayısıyla camiayı yıpratmadık. Kendi futbolcularımıza sahada arkamızı dönmedik. Böyle çirkin organizasyonları muhalefetin bir yolu olarak görmedik. Bizim camiamız farklı dedik. Vefa hislerinin maddi değerlerden çok önde olduğunu her zaman belirttik. Şimdi bu kazandığımız mal varlıklarını, kulübümüzün eriştiği noktaları bir kenara bırakıyorsanız, 16 sene zarfında kulübün ne kadar büyüdüğünü görmek istemiyorsanız, 55 milyon dolarlık bütçeye erişmeyi görmezlikten geliyorsanız, hizmetimizin karşılığını sadece profesyonel futbol takımı başarı veya başarısızlıklarıyla ölçüyorsanız; yapılaşmayı, kurumsallaşmayı bir kenara bırakıyorsanız, o zaman sizlere tamamlanması gereken hizmetleri de hatırlatmak isterim:

Eğitim faaliyetlerine ağırlık verip bir an önce vakıf kurma çalışmaları BJK’nın lehine olacak şekilde tamamlanmalıdır.
Kulübümüzün 100. yıl kutlamaları için acilen genel kurulca tasvip edilen bir komisyon kurulup çalışmalarına başlamaları lazımdır.

Modern çağın şartları altında kulübümüzün tüm menfaatlerine zarar gelmeyecek şekilde şeffaf, adil, dünyadaki örneklerinde olduğu gibi şirketleşmesinin gerekli olduğu da bir gerçektir.

Sevgili Beşiktaşlılar;

Bu kongreyi ben herhangi bir kulübün kongresi havası içinde düşünmüyorum. Kulübümüz bizim yuvamız. hepimiz gözümüzü bu kulüpte açtık. Belki de çoğunuzun çocukları sizlerin sayesinde gözlerini dünyaya Beşiktaşlı açtı. Büyüdüler, büyümekteler. Sizlerin görevi bu noktadan sonra kulübümüze sahip çıkmaktır. Kulübümüz yeni yüzyılda geçmişimizden elde ettiği güçle yeni adımlar atmak zorundadır.

Değerli Genel Kurul Üyeleri;

Kulübümüzün vizyonunu, bu vizyondan hiçbir taviz vermediğini, bu vizyona yabancı hiçbir oluşumun maskesi olma durumuna düşmediğimizi ifade ettim. Beşiktaş’ın saygınlığının temel taşları bunlardır. Bu şartlar olmazsa olmaz şartlardır.

Bu vizyona yabancı oluşumların zırhı durumuna gelmenin Beşiktaşımızın saygınlığına büyük darbe vuracağı kuşkusuzdur. Ben geçen dönem Beşiktaş’ın bu niteliklerinden asla taviz verilmeyeceği inancı ile konuştum. Bu eğilimlere girme tehlikesine karşı konulması, bunun için her türlü fedakarlığın yapılması hepimizin vazgeçilmeyecek görevidir.

Biz bugün bize karşı yapılan, organize edilen saldırı ve hareketlerin hırçın ve saygıdan yoksun tutumların temelinde yukarıdaki tehlikenin yattığını düşünüyoruz.

Değerli üyeler,

On altı yıl boyunca üzerime gelen okyanus dalgalarının bende yaratmış olduğu hüznü, genel kurulunuzun sessiz ve sakin sahilinde sizlerle paylaşmaya çalıştım. Bunca seneler boyunca bana göstermiş olduğunuz sabır, anlayış, hoşgörü ve desteğe tekrar tekrar teşekkür ediyorum. 1984 yılında, ilk defa huzurlarınıza çıktığımda, kongre konuşmamın basında söylemiş olduğum sözleri hatırlatmak istiyorum:

'Herkesi bir zaman için aldatabilirsiniz,

bazı kişileri her zaman aldatabilirsiniz, ama herkesi her zaman aldatamazsınız!

Değerli kongre üyeleri; hayatım boyunca ben kimseyi aldatmadım, aldatmaya da çalışmadım'

1984 yılında huzurlarınıza hangi heyecan ve duygularla gelmişsem, bugün de huzurlarınızda, aynı heyecan ve duygularla başım dik gönlüm rahat ve huzur içerisinde sizlere veda ediyorum!"

Süleyman Seba o günden sonra vefat ettiği tarihe kadar köşesinde yaşar. O köşesinde yaşarken ona hak görünen hareketle başlayan camia içindeki “çürüme” bugünkü boyutlara ulaşır.  

Bu çürüme sadece manevi anlamda değildir, çürüme maddi anlamda da Beşiktaş’ı eriyip bitirmektedir.

Beşiktaş’ın bir kuruşunu boşa harcamayan, kulüpten son kez çıkarken tüm katlardaki yanık kalmış elektrik lambalarını kapatan bir başkan ve yönetimden, bugün içinde bulunduğumuz borç seviyesi. 

Endüstriyel futbol bu gibi oluşmuş borç batağına kılıf bulmak, her geçen gün Beşiktaş’ın onurunu lekeleyici haberlerin çıkmasına ses çıkarmamak, Süleyman ağabeye ayakta alkışlamanın anlamını bugün her olumsuzluğa ses çıkarmadan alkışlama boyutuna getirmek ve ne yazık kı! Vefatının sene-i devriyesinde 19 senelik çürümenin son safhasında hâlâ utanmadan Süleyman ağabeye methiyeler düzmenin çelişkisi içinde “balık hafızalı” genel kurul üyesi sıfatında yaşamak aynı karından çıkan boş gurultudan başka bir şey değildir.

Gurultu boş ama Beşiktaş adına yaşattıkları yıkıcı.

Bu çürümenin bir sonu var mıdır? Beşiktaş tekrar küllerinden doğar mı? Bu sorunun cevabını Beşiktaşlılar verecektir. Benim içimde Orhan Ak olayına gösterilen tavırdan dolayı bir umut var .

Bakalım yarınlar ne getirecek?

Ataol Behramoğlu’na yazısında ilham veren Mendilimde Kan Sesleri’nde Edip Cansever usta şöyle yazmış;

Her yere yetişilir

Hiçbir şeye geç kalınmaz ama

Çocuğum beni bağışla

Ahmet Abi sen de bağışla

Boynu bükük duruyorsam eğer

İçimden öyle geldiği için değil

Ama hiç değil

Ah güzel Ahmet abim benim

İnsan yaşadığı yere benzer

O yerin suyuna, o yerin toprağına benzer

Suyunda yüzen balığa

Toprağını iten çiçeğe

Dağlarının, tepelerinin dumanlı eğimine

Konyanın beyaz

Antebin kırmızı düzlüğüne benzer

Göğüne benzer ki gözyaşları mavidir

Denize benzer ki dalgalıdır bakışları

Evlerine, sokaklarına, köşebaşlarına

Öylesine benzer ki

Ve avlularına

(Bir kuyu halkasıyla sıkıştırılmıştır kalbi)

Ve sözlerine

(Yani bir cep aynası alım-satımına belki)

Ve bir gün birinin adres sormasına benzer

Sorarken sorarken üzünçlü bir görüntüsüne

Camcının cam kesmesine, dülgerin rende tutmasına

Öyle bir cıgara yakımına, birinin gazoz açmasına

Minibüslerine, gecekondularına

Hasretine, yalanına benzer

Anısı ıssızlıktır

Acısı bilincidir

Bıçağı gözyaşlarıdır kurumakta olan

Gülemiyorsun ya, gülmek

Bir halk gülüyorsa gülmektir

Ne kadar benziyoruz Türkiye’ye Ahmet Abi.

Bir güzel kadeh tutuşun vardı eskiden

Dirseğin iskemleye dayalı

- Bir vakitler gökyüzüne dayalı, derdim ben -

Cigara paketinde yazılar resimler

Resimler: cezaevleri

Resimler: özlem

Resimler: eskidenleri

Ve bir kaşın yukarı kalkık

Sevmen acele

Dostluğun çabuk

Bakıyorum da şimdi

O kadeh bir küfür gibi duruyor elinde.

Ve zaman dediğimiz nedir ki Ahmet Abi

Biz eskiden seninle

istasyonları dolaşırdık bir bir

O zamanlar Malatya kokardı istasyonlar

Nazilli kokardı

Ve yağmurdan ıslandıkça Edirne postası

Kıl gibi ince İstanbul yağmurunun altında

Esmer bir kadın sevmiş gibi olurdun sen

Kadının ütülü patiskalardan bir teni

Upuzun boynu

Kirpikleri

Ve sana Ahmet Abi

uzaktan uzaktan domates peynir keserdi sanki

Sofranı kurardı

Elini bir suya koyar gibi kalbinden akana koyardı

Cezaevlerine düşsen cigaranı getirirdi

Çocuklar doğururdu

Ve o çocukların dünyayı düzeltecek ellerini işlerdi bir dantel gibi

O çocuklar büyüyecek

O çocuklar büyüyecek

O çocuklar...

Bilmezlikten gelme Ahmet Abi

Umudu dürt

Umutsuzluğu yatıştır

Diyeceğim şu ki

Yok olan bir şeylere benzerdi o zaman trenler

Oysa o kadar kullanışlı ki şimdi

Hayalsiz yaşıyoruz nerdeyse

Çocuklar, kadınlar, erkekler

Trenler tıklım tıklım

Trenler cepheye giden trenler gibi

İşçiler

Almanya yolcusu işçiler

Kadınlar

Kimi yolcu, kimi gurbet bekçisi

Ellerinde bavullar, fileler

Kolonyalar, su şişeleri, paketler

Onlar ki, hepsi

Bir tutsak ağaç gibi yanlış yerlere büyüyenler

Ah güzel Ahmet Abim benim

Gördün mü bak

Dağılmış pazar yerlerine benziyor şimdi istasyonlar

Ve dağılmış pazar yerlerine memleket

Gelmiyor içimden hüzünlenmek bile

Gelse de

Öyle sürekli değil

Bir caz müziği gibi gelip geçiyor hüzün

O kadar çabuk

O kadar kısa

işte o kadar.

Ahmet Abi, güzelim, bir mendil niye kanar

Diş değil, tırnak değil, bir mendil niye kanar

Mendilimde kan sesleri.

Saygılarımla…

STSL   TFF 1.Lig  


Sıra Takım O G B M A Y AV P
1. Alanyaspor 7 4 2 1 13 8 +5 14
2. Demir Grup Sivasspor 7 3 3 1 12 7 +5 12
3. Konyaspor 7 3 3 1 10 6 +4 12
4. Trabzonspor 7 3 3 1 13 9 +4 12
5. Fenerbahçe 7 3 2 2 11 7 +4 11
6. Medipol Başakşehir 7 3 2 2 12 9 +3 11
7. Antalyaspor 7 3 2 2 9 9 0 11
8. Gazişehir Gaziantep 7 3 2 2 12 13 -1 11
9. Btc Turk Yeni Malatyaspor 7 3 1 3 16 10 +6 10
10. Galatasaray 7 2 4 1 6 6 0 10
11. Göztepe 7 2 3 2 6 5 +1 9
12. Beşiktaş 7 2 2 3 10 12 -2 8
13. Yukatel Denizlispor 7 2 2 3 6 8 -2 8
14. Çaykur Rizespor 7 2 2 3 6 11 -5 8
15. MKE Ankaragücü 7 2 2 3 6 11 -5 8
16. Kasımpaşa 7 2 1 4 7 11 -4 7
17. Gençlerbirliği 7 0 3 4 6 12 -6 3
18. İstikbal M. Kayserispor 7 0 3 4 7 14 -7 3
Geçmiş haftaları görmek için tıklayın »

8 . Hafta

18 Ekim, Cuma

20:30 clear.gif Galatasaray - Sivasspor


19 Ekim, Cumartesi

15:00 clear.gif Antalyaspor - Gençlerbirliği

17:30 clear.gif Trabzonspor - Gazişehir Gaziantep

17:30 clear.gif Medipol Başakşehir - Göztepe

20:00 clear.gif Ankaragücü - Beşiktaş


20 Ekim, Pazar

14:00 clear.gif Kayserispor - Kasımpaşa

16:30 clear.gif Alanyaspor - Çaykur Rizespor

19:00 clear.gif Yukatel Denizlispor - Fenerbahçe


21 Ekim, Pazartesi

20:00 clear.gif Konyaspor - Yeni Malatyaspor


9 . Hafta

25 Ekim, Cuma

20:30 clear.gif Çaykur Rizespor - MKE Ankaragücü


26 Ekim, Cumartesi

15:00 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Antalyaspor A.Ş

17:30 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - Aytemiz Alanyaspor

20:00 clear.gif Fenerbahçe - Konyaspor


27 Ekim, Pazar

16:30 clear.gif Gençlerbirliği - Yukatel Denizlispor

16:30 clear.gif Göztepe A.Ş - Kasımpaşa A.Ş


10 . Hafta

01 Kasım, Cuma

20:30 clear.gif Galatasaray A.Ş - Çaykur Rizespor


02 Kasım, Cumartesi

15:00 clear.gif Konyaspor - Gençlerbirliği

17:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - Medipol Başakşehir FC

17:30 clear.gif Trabzonspor A.Ş - Göztepe A.Ş

20:00 clear.gif Antalyaspor A.Ş - Beşiktaş A.Ş


03 Kasım, Pazar

14:00 clear.gif Yukatel Denizlispor - Demir Grup Sivasspor

16:30 clear.gif Kasımpaşa A.Ş - Btc Türk Yeni Malatyaspor

19:00 clear.gif İstikbal Mobilya Kayserispor - Fenerbahçe


04 Kasım, Pazartesi

20:00 clear.gif MKE Ankaragücü - Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü


11 . Hafta

08 Kasım, Cuma

20:30 clear.gif Fenerbahçe - Kasımpaşa A.Ş


09 Kasım, Cumartesi

15:00 clear.gif Gençlerbirliği - İstikbal Mobilya Kayserispor

17:30 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Konyaspor

17:30 clear.gif Çaykur Rizespor - Antalyaspor A.Ş

20:00 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - Galatasaray A.Ş


10 Kasım, Pazar

14:00 clear.gif Göztepe A.Ş - Btc Türk Yeni Malatyaspor

19:00 clear.gif Medipol Başakşehir FC - MKE Ankaragücü

19:00 clear.gif Beşiktaş A.Ş - Yukatel Denizlispor


12 . Hafta

22 Kasım, Cuma

20:30 clear.gif Galatasaray A.Ş - Medipol Başakşehir FC

20:30 clear.gif Galatasaray A.Ş - Medipol Başakşehir FC


23 Kasım, Cumartesi

15:00 clear.gif Yukatel Denizlispor - Çaykur Rizespor

17:30 clear.gif MKE Ankaragücü - Trabzonspor A.Ş

20:00 clear.gif Konyaspor - Beşiktaş A.Ş


24 Kasım, Pazar

14:00 clear.gif İstikbal Mobilya Kayserispor - Demir Grup Sivasspor

16:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - Göztepe A.Ş

16:30 clear.gif Kasımpaşa A.Ş - Gençlerbirliği

19:00 clear.gif Btc Türk Yeni Malatyaspor - Fenerbahçe


25 Kasım, Pazartesi

20:00 clear.gif Antalyaspor A.Ş - Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü


13 . Hafta

29 Kasım, Cuma

20:30 clear.gif Gençlerbirliği - Btc Türk Yeni Malatyaspor


30 Kasım, Cumartesi

15:00 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Kasımpaşa A.Ş

15:00 clear.gif Çaykur Rizespor - Konyaspor

17:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - MKE Ankaragücü

20:00 clear.gif Göztepe A.Ş - Fenerbahçe


01 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - Yukatel Denizlispor

16:30 clear.gif Medipol Başakşehir FC - Antalyaspor A.Ş

19:00 clear.gif Trabzonspor A.Ş - Galatasaray A.Ş


02 Aralık, Pazartesi

20:00 clear.gif Beşiktaş A.Ş - İstikbal Mobilya Kayserispor


14 . Hafta

06 Aralık, Cuma

20:30 clear.gif Fenerbahçe - Gençlerbirliği


07 Aralık, Cumartesi

15:00 clear.gif Btc Türk Yeni Malatyaspor - Demir Grup Sivasspor

17:30 clear.gif MKE Ankaragücü - Göztepe A.Ş

20:00 clear.gif Galatasaray A.Ş - Aytemiz Alanyaspor


08 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Konyaspor - Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü

16:30 clear.gif Yukatel Denizlispor - Medipol Başakşehir FC

16:30 clear.gif Antalyaspor A.Ş - Trabzonspor A.Ş

19:00 clear.gif Kasımpaşa A.Ş - Beşiktaş A.Ş


09 Aralık, Pazartesi

20:00 clear.gif İstikbal Mobilya Kayserispor - Çaykur Rizespor


15 . Hafta

13 Aralık, Cuma

20:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - Antalyaspor A.Ş


14 Aralık, Cumartesi

15:00 clear.gif Çaykur Rizespor - Kasımpaşa A.Ş

17:30 clear.gif Gençlerbirliği - Göztepe A.Ş

20:00 clear.gif Galatasaray A.Ş - MKE Ankaragücü


15 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - İstikbal Mobilya Kayserispor

16:30 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Fenerbahçe

19:00 clear.gif Beşiktaş A.Ş - Btc Türk Yeni Malatyaspor


16 Aralık, Pazartesi

20:00 clear.gif Trabzonspor A.Ş - Yukatel Denizlispor

20:00 clear.gif Medipol Başakşehir FC - Konyaspor


16 . Hafta

20 Aralık, Cuma

20:30 clear.gif Antalyaspor A.Ş - MKE Ankaragücü


21 Aralık, Cumartesi

15:00 clear.gif Btc Türk Yeni Malatyaspor - Çaykur Rizespor

17:30 clear.gif Kasımpaşa A.Ş - Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü

20:00 clear.gif Göztepe A.Ş - Galatasaray A.Ş


22 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Gençlerbirliği - Demir Grup Sivasspor

16:30 clear.gif İstikbal Mobilya Kayserispor - Medipol Başakşehir FC

19:00 clear.gif Fenerbahçe - Beşiktaş A.Ş


23 Aralık, Pazartesi

20:00 clear.gif Konyaspor - Trabzonspor A.Ş

20:00 clear.gif Yukatel Denizlispor - Aytemiz Alanyaspor


17 . Hafta

27 Aralık, Cuma

20:30 clear.gif Beşiktaş A.Ş - Gençlerbirliği


28 Aralık, Cumartesi

15:00 clear.gif MKE Ankaragücü - Yukatel Denizlispor

17:30 clear.gif Medipol Başakşehir FC - Kasımpaşa A.Ş

17:30 clear.gif Trabzonspor A.Ş - İstikbal Mobilya Kayserispor

20:00 clear.gif Galatasaray A.Ş - Antalyaspor A.Ş


29 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Göztepe A.Ş

16:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - Konyaspor

16:30 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - Btc Türk Yeni Malatyaspor

19:00 clear.gif Çaykur Rizespor - FenerbahçeGeçmiş haftaları görmek için tıklayın »