'Yeni statlar seyirci sayısını yükseltiyor'

Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, “Süper Lig’in marka değerini yükselterek yabancı seyirciyi de Türkiye’ye çekebiliriz” dedi. Ceyhun Kazancı ayrıca yapılan yeni statların da seyirci sayısını yükselttiğine dikkat çekti.

06 Aralık 2018 13:46
'Yeni statlar seyirci sayısını yükseltiyor'

Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, seyirci ortalamalarından kulüplerin gelir artışına kadar konularla ilgili İHA'ya özel açıklamalarda bulundu. Passolig sisteminde her geçen gün seyirci ortalamasının arttığını söyleyen Kazancı, “Başladığı seneden itibaren seyirci sayısını her geçen gün sürekli artıran bir sistemden bahsediyoruz. 6 bin 500 seyirci ortalamasından 8 bin 500'e ve ardından 9 bin seyirci ortalamasına çıkmıştı. Geçen sezon sonunda 13 bin, bu sezon da 14 bin seyirci ortalamasına yükseldi sayı. Geçtiğimiz sezon ligin son haftasına kadar şampiyonluk yarışı devam etmişti. Bu sezon biraz daha işler farklı. Son maçta Beşiktaş kazanınca liderle arasındaki puan farkı 6'ya indi. Fenerbahçe'de kötü bir gidişat görüyoruz ama seyirci sayısında artış görüyoruz. Her geçen gün seyirci sayısında artış var. Özellikle Anadolu kulüplerindeki artış dikkat çekiyor. Sportif başarıdan bağımsız olarak da seyirci sayısı artıyor. 3 büyükler düzenli olarak ortalamalarını artırıyor.

Geçen yıl şampiyon olan Galatasaray ilk kez 40 bin barajını aşan kulüp oldu. Fenerbahçe 25 bin ortalama seviyesine geldi. Beşiktaş 30 bin seviyesini her sezon yakalar oldu. Bunun yanında Anadolu'da her yeni açılan stattan sonra seyirci sayısı yükseldi. Son örnek olarak sportif başarıdan bağımsız olarak yeni stat açıldıktan sonra Akhisarspor'un seyirci sayısını önemli seviyede artırdığını söyleyebiliriz. Her şehirde stat açıldıktan sonra pozitif etkiyi görebiliyoruz. Stadyumlarda artık evdeki konforun yakalanması gerekiyor. İnsanlar artık çocuğuyla, ailesiyle maçlara gitmek istiyor. Evdeki konforun stadyumlarda olması artık şart diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“SPORTİF BAŞARI SEYİRCİ ORTALAMASINI ETKİLİYOR”

Sportif başarının Türkiye'de seyirci sayısını direkt olarak etkilediğini söyleyen Ceyhun Kazancı, “Başarı maalesef seyirci sayısını etkiliyor. Maalesef diyorum çünkü, kendimizi kıyasladığımız 5 büyük lige baktığımızda, bu liglerde seyirci sayısının sportif başarıdan bağımsız olduğunu görüyoruz. İşler iyi gittiğinde taraftar sayısı yukarıda oluyor. Geçen sene Galatasaray 40 bin barajını aştı ancak bir önceki sezon 19 bin barajındaydı.

Fenerbahçe'de de durum böyle. Bir önceki sezon daha kötüydü. Geçen sezon biraz daha işler iyi gittiğinde 25 bin barajına ulaştı. Biz bunu maalesef sportif kültürle özdeşleştirebiliriz. Kaybettiği zaman takımın yanında olma konusunda biraz sıkıntı var. Özellikle kombine alan taraftarlar, kaybettiği zaman takımının maçlarına gitmemeye başlıyorlar. Ancak futbol seyretme konusunda artış var. Bu durumu kadın ve çocuklar konusuna bağlayabiliriz. Kadınların sayısı yüzde 10 seviyesine, 18 yaşın altındaki kişi sayısı da yüzde 18'lere geldi. Bu durum daha çok sportif başarıdan ziyade, ortamın ve atmosferin önemli olduğunu gösteriyor. Yeni statların açılması maçlara giden insanların sayısını artırıyor ve profil anlamında çeşitlendiriyor” açıklamasını yaptı.

“İNSANLAR ARTIK STAT KAPISINDA KUYRUK OLUŞTURMUYOR”

Akıllı telefonlara indirilen Passolig uygulamasının, statlara giriş konusunda kolaylık olduğunu sözlerine ekleyen Ceyhun Kazancı, “Eskisi gibi stat kapılarında kuyruk oluşması gibi bir durum yok. Çok hızlı bir geçiş var. Telefon da bu özelliklerden birisi. İnsanlar artık passolig kartını yanında taşımak zorunda değil. Direkt olarak telefon uygulamasıyla giriş yapabiliyorlar. 2.7 milyon kişi bu uygulamayı indirmiş durumda. Maçlara giriş oranında yüzde 25 oranında telefonla giriş söz konusu. 3 büyüklerde yüzde 30 durumunda. Neredeyse her 3 kişiden birisi maça uygulamayla giriyor. Bir de eskiyle kıyasladığımızda, statların yeniliğine de dikkat çekmek gerekiyor. Artık daha çok kapı var statlarda ve insanlar sorunsuz şekilde giriyor maçlara. Artık 1,5-2 saat önceden insanlar kuyruğa girmek zorunda kalmıyor. İnsanlar artık maç gününün, atmosferin tadını çıkarıyorlar ve 15 dakika kala statlara girebiliyorlar. Maç günleri artık eziyet olmaktan çıktı” dedi.

“MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTMEK ÇOK ÖNEMLİ”

Real Madrid'in stadı Bernabeu'ya son 2 sezonda 2.5 milyon kişinin maç izlemeye gelmesiyle ilgili olarak sorulan bir soruyu yanıtlayan Ceyhun Kazancı, “Türkiye'de de hedef ligin kalitesini ve marka değerini yükseltmek olmalı. Real Madrid, Barcelona maçlarında ya da Premier Lig maçlarında çok fazla yabancı görüyorsunuz. İnsanlar o statta bulunmayı çok önemsiyorlar. Özellikle Uzak Doğu'dan ve Arap ülkelerinden çok fazla turist geldiğini görüyoruz. Bu bir süreç. Ancak seyirci sayılarındaki düzenli artış bizleri ümitlendiriyor. Arap ülkelerinden çok ciddi sayıda turist geliyor. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarında çok ciddi sayıda turist ağırlıyor statlarımız. Bahsetmiş olduğumuz gelirler de birbiriyle bağlantılı.

Büyük ligler yayın haklarında büyük gelirler elde ediyor, satılan ürünlerden ciddi paralar kazanıyor ve Türkiye'yle kıyaslandığında ciddi fark oluşuyor. Ancak bu bir süreç. Ligimiz daha çok takip edildikçe ilgi de artacaktır. Ligimiz artık daha çok takip ediliyor. İngilizce maç yayını da başladı. Ne zaman Avrupa'ya gitsem, takip etme şansım oluyor. Avrupa'da biraz daha başarı gelirse marka değeri artabilir, yabancı seyirci sayısı artar. Geçen sene Real Madrid 750 milyon Euro gelir elde etti. Ekolig raporuna göre de Beşiktaş en çok kazanan takım oldu ve 750 milyon TL gelir elde etti. Kur farkına baktığımızda 6'da 1'lik bir fark görüyoruz. Tabii ki hedef ilk başta İspanya Ligi'ni yakalamak olamaz. Adım adım önce Hollanda Ligi'ni, Rusya Ligi'ni ve sonra Fransa Ligi'ni seyirci sayısı konusunda hedeflemek doğru olacaktır” diyerek marka değerine dikkat çekti.

“BEŞİKTAŞ'IN MAÇINI 100 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ SEYRETTİ”

Beşiktaş'ın Çin seyahati ve Japon medya deviyle iş birliğine gitmesiyle ilgili olarak konuşan Ceyhun Kazancı, “Markaları oluşturmak çok önemli ama bunları pazarlamak da çok önemli. Ligimizi de çok iyi pazarlamalıyız. Beşiktaş'ın geçen sene Çin'e gitmesi çok önemliydi. Schalke'yle maç yaptılar ve bu hazırlık maçını 100 milyondan fazla kişi seyretti. Türkiye'nin nüfusundan daha çok kişi izledi bu maçı. Dünyanın en büyük takımları o yöne doğru direksiyon kırmış durumda. Bizlerin de kesinlikle buralarda doğru ve iyi planlarla gelirleri artırmak için çalışmalar yapmamız gerekiyor. 3 büyük İstanbul takımının bu sezon sonu için de belli planları olduğunu duyuyoruz. Süper Lig'deki bütün takımların pazarlama anlamında saha dışında da oyun planı olmalı. Böyle olunca ligin ve kulüplerimizin marka değeri artar ve hedeflediğimiz 5 büyük ligin seviyesine inşallah bir gün geliriz” diye konuştu.

“KOMBİNESİNİ DEVREDEN KULÜBÜNE DE KAZANDIRIYOR, KENDİSİNE DE”

Hafta sonunda oynanan Beşiktaş-Galatasaray derbisinde 39 bin 494 biletli seyircinin tribündeki yerini aldığını söyleyen Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, “39 bin 494 kişi derbide yerini aldı. Tek bir bilet bile kalmamıştı. Sadece kombinesi olan ve maça gelmeyen az sayıda bir taraftar vardı. Bir de böylesine maçlarda emniyetin tampon bölge yaptığı bir alan oluyor. Bunun dışında her yer doldu. Tamamen kapalı gişe oynandı. Çok da güzel bir atmosfer vardı. Derbilerde zaten günler öncesinden biletlerin bittiğini görüyoruz. Burada kulüpler için önemli bir hasılat kaynağı daha var. Kombinesi olup da maça gelmeyecek olan taraftarlar, biletlerini kulüplere tek maçlığına veriyor ve bu bileti kulüp tekrar satarak para kazanmış oluyor. Bu hasılatın yarısı da biletini devreden taraftarın hanesine parapuan olarak yazılıyor ve bir sonraki sene kombinede indirim alıyor. Galatasaray-Beşiktaş maçında da 500'den fazla taraftar, kombinesi olmasına rağmen tek maçlığında biletlerini kulübe devretti ve ekstra hasılat elde edildi. Bu 500 kişi devretmeseydi maçı izleyen sayısı da 39 binin altına inecekti. Burada hem taraftar hem de kulüp kazandı” diyerek sözlerini tamamladı.

STSL   TFF 1.Lig  


Sıra Takım O G B M A Y AV P
1. Alanyaspor 4 4 0 0 11 4 +7 12
2. Çaykur Rizespor 4 2 2 0 4 2 +2 8
3. Fenerbahçe 4 2 1 1 9 5 +4 7
4. Yukatel Denizlispor 4 2 1 1 4 1 +3 7
5. Galatasaray 4 2 1 1 5 5 0 7
6. Gazişehir Gaziantep 4 2 1 1 8 9 -1 7
7. Btc Turk Yeni Malatyaspor 4 2 0 2 10 5 +5 6
8. Trabzonspor 4 1 3 0 6 5 +1 6
9. Konyaspor 5 1 3 1 4 4 0 6
10. Demir Grup Sivasspor 4 1 2 1 6 4 +2 5
11. Antalyaspor 4 1 2 1 5 6 -1 5
12. Göztepe 5 1 2 2 1 4 -3 5
13. MKE Ankaragücü 4 1 2 1 2 5 -3 5
14. Beşiktaş 4 1 1 2 6 7 -1 4
15. Medipol Başakşehir 4 1 1 2 4 7 -3 4
16. İstikbal M. Kayserispor 4 0 2 2 5 7 -2 2
17. Gençlerbirliği 4 0 1 3 4 9 -5 1
18. Kasımpaşa 4 0 1 3 2 7 -5 1
Geçmiş haftaları görmek için tıklayın »

5 . Hafta

22 Eylül, Pazar

14:00 clear.gif Çaykur Rizespor – Gazişehir Gaziantep

16:30 clear.gif Gençlerbirliği - Alanyaspor

19:00 clear.gif Yeni Malatyaspor - Galatasaray

20:00 clear.gif Sivasspor - Trabzonspor


23 Eylül, Pazartesi

20:00 clear.gif Beşiktaş - Medipol Başakşehir


6 . Hafta

27 Eylül, Cuma

23:00 clear.gif Medipol Başakşehir - Çaykur Rizespor


28 Eylül, Cumartesi

15:00 clear.gif Yukatel Denizlispor - Kasımpaşa

17:30 clear.gif Alanyaspor - Sivasspor

20:00 clear.gif Galatasaray - Fenerbahçe


29 Eylül, Pazar

14:00 clear.gif Konyaspor - Kayserispor

16:30 clear.gif Antalyaspor - Yeni Malatyaspor

19:00 clear.gif Trabzonspor - Beşiktaş

20:00 clear.gif Ankaragücü - Gençlerbirliği


30 Eylül, Pazartesi

20:00 clear.gif Gazişehir Gaziantep - Göztepe


7 . Hafta

04 Ekim, Cuma

20:30 clear.gif Fenerbahçe - Antalyaspor

20:30 clear.gif Yeni Malatyaspor - Yukatel Denizlispor


05 Ekim, Cumartesi

15:00 clear.gif Kasımpaşa - Konyaspor

17:30 clear.gif Göztepe - Kayserispor

20:00 clear.gif Gençlerbirliği - Galatasaray


06 Ekim, Pazar

14:00 clear.gif Sivasspor - Ankaragücü

16:30 clear.gif Beşiktaş - Alanyaspor

19:00 clear.gif Gazişehir Gaziantep - Medipol Başakşehir

19:00 clear.gif Çaykur Rizespor - Trabzonspor


8 . Hafta

20 Ekim, Pazar

19:00 clear.gif Yukatel Denizlispor - Fenerbahçe

14:00 clear.gif Kayserispor - Kasımpaşa

16:30 clear.gif Alanyaspor - Çaykur Rizespor


18 Ekim, Cuma

20:30 clear.gif Galatasaray - Sivasspor


19 Ekim, Cumartesi

15:00 clear.gif Antalyaspor - Gençlerbirliği

17:30 clear.gif Trabzonspor - Gazişehir Gaziantep

17:30 clear.gif Medipol Başakşehir - Göztepe

20:00 clear.gif Ankaragücü - Beşiktaş


21 Ekim, Pazartesi

20:00 clear.gif Konyaspor - Yeni Malatyaspor


9 . Hafta

25 Ekim, Cuma

20:30 clear.gif Çaykur Rizespor - MKE Ankaragücü


26 Ekim, Cumartesi

15:00 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Antalyaspor A.Ş

17:30 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - Aytemiz Alanyaspor

20:00 clear.gif Fenerbahçe - Konyaspor


27 Ekim, Pazar

16:30 clear.gif Gençlerbirliği - Yukatel Denizlispor

16:30 clear.gif Göztepe A.Ş - Kasımpaşa A.Ş


10 . Hafta

01 Kasım, Cuma

20:30 clear.gif Galatasaray A.Ş - Çaykur Rizespor


02 Kasım, Cumartesi

15:00 clear.gif Konyaspor - Gençlerbirliği

17:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - Medipol Başakşehir FC

17:30 clear.gif Trabzonspor A.Ş - Göztepe A.Ş

20:00 clear.gif Antalyaspor A.Ş - Beşiktaş A.Ş


03 Kasım, Pazar

14:00 clear.gif Yukatel Denizlispor - Demir Grup Sivasspor

16:30 clear.gif Kasımpaşa A.Ş - Btc Türk Yeni Malatyaspor

19:00 clear.gif İstikbal Mobilya Kayserispor - Fenerbahçe


04 Kasım, Pazartesi

20:00 clear.gif MKE Ankaragücü - Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü


11 . Hafta

08 Kasım, Cuma

20:30 clear.gif Fenerbahçe - Kasımpaşa A.Ş


09 Kasım, Cumartesi

15:00 clear.gif Gençlerbirliği - İstikbal Mobilya Kayserispor

17:30 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Konyaspor

17:30 clear.gif Çaykur Rizespor - Antalyaspor A.Ş

20:00 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - Galatasaray A.Ş


10 Kasım, Pazar

14:00 clear.gif Göztepe A.Ş - Btc Türk Yeni Malatyaspor

19:00 clear.gif Medipol Başakşehir FC - MKE Ankaragücü

19:00 clear.gif Beşiktaş A.Ş - Yukatel Denizlispor


12 . Hafta

22 Kasım, Cuma

20:30 clear.gif Galatasaray A.Ş - Medipol Başakşehir FC

20:30 clear.gif Galatasaray A.Ş - Medipol Başakşehir FC


23 Kasım, Cumartesi

15:00 clear.gif Yukatel Denizlispor - Çaykur Rizespor

17:30 clear.gif MKE Ankaragücü - Trabzonspor A.Ş

20:00 clear.gif Konyaspor - Beşiktaş A.Ş


24 Kasım, Pazar

14:00 clear.gif İstikbal Mobilya Kayserispor - Demir Grup Sivasspor

16:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - Göztepe A.Ş

16:30 clear.gif Kasımpaşa A.Ş - Gençlerbirliği

19:00 clear.gif Btc Türk Yeni Malatyaspor - Fenerbahçe


25 Kasım, Pazartesi

20:00 clear.gif Antalyaspor A.Ş - Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü


13 . Hafta

29 Kasım, Cuma

20:30 clear.gif Gençlerbirliği - Btc Türk Yeni Malatyaspor


30 Kasım, Cumartesi

15:00 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Kasımpaşa A.Ş

15:00 clear.gif Çaykur Rizespor - Konyaspor

17:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - MKE Ankaragücü

20:00 clear.gif Göztepe A.Ş - Fenerbahçe


01 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - Yukatel Denizlispor

16:30 clear.gif Medipol Başakşehir FC - Antalyaspor A.Ş

19:00 clear.gif Trabzonspor A.Ş - Galatasaray A.Ş


02 Aralık, Pazartesi

20:00 clear.gif Beşiktaş A.Ş - İstikbal Mobilya Kayserispor


14 . Hafta

06 Aralık, Cuma

20:30 clear.gif Fenerbahçe - Gençlerbirliği


07 Aralık, Cumartesi

15:00 clear.gif Btc Türk Yeni Malatyaspor - Demir Grup Sivasspor

17:30 clear.gif MKE Ankaragücü - Göztepe A.Ş

20:00 clear.gif Galatasaray A.Ş - Aytemiz Alanyaspor


08 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Konyaspor - Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü

16:30 clear.gif Yukatel Denizlispor - Medipol Başakşehir FC

16:30 clear.gif Antalyaspor A.Ş - Trabzonspor A.Ş

19:00 clear.gif Kasımpaşa A.Ş - Beşiktaş A.Ş


09 Aralık, Pazartesi

20:00 clear.gif İstikbal Mobilya Kayserispor - Çaykur Rizespor


15 . Hafta

13 Aralık, Cuma

20:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - Antalyaspor A.Ş


14 Aralık, Cumartesi

15:00 clear.gif Çaykur Rizespor - Kasımpaşa A.Ş

17:30 clear.gif Gençlerbirliği - Göztepe A.Ş

20:00 clear.gif Galatasaray A.Ş - MKE Ankaragücü


15 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - İstikbal Mobilya Kayserispor

16:30 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Fenerbahçe

19:00 clear.gif Beşiktaş A.Ş - Btc Türk Yeni Malatyaspor


16 Aralık, Pazartesi

20:00 clear.gif Trabzonspor A.Ş - Yukatel Denizlispor

20:00 clear.gif Medipol Başakşehir FC - Konyaspor


16 . Hafta

20 Aralık, Cuma

20:30 clear.gif Antalyaspor A.Ş - MKE Ankaragücü


21 Aralık, Cumartesi

15:00 clear.gif Btc Türk Yeni Malatyaspor - Çaykur Rizespor

17:30 clear.gif Kasımpaşa A.Ş - Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü

20:00 clear.gif Göztepe A.Ş - Galatasaray A.Ş


22 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Gençlerbirliği - Demir Grup Sivasspor

16:30 clear.gif İstikbal Mobilya Kayserispor - Medipol Başakşehir FC

19:00 clear.gif Fenerbahçe - Beşiktaş A.Ş


23 Aralık, Pazartesi

20:00 clear.gif Konyaspor - Trabzonspor A.Ş

20:00 clear.gif Yukatel Denizlispor - Aytemiz Alanyaspor


17 . Hafta

27 Aralık, Cuma

20:30 clear.gif Beşiktaş A.Ş - Gençlerbirliği


28 Aralık, Cumartesi

15:00 clear.gif MKE Ankaragücü - Yukatel Denizlispor

17:30 clear.gif Medipol Başakşehir FC - Kasımpaşa A.Ş

17:30 clear.gif Trabzonspor A.Ş - İstikbal Mobilya Kayserispor

20:00 clear.gif Galatasaray A.Ş - Antalyaspor A.Ş


29 Aralık, Pazar

14:00 clear.gif Demir Grup Sivasspor - Göztepe A.Ş

16:30 clear.gif Aytemiz Alanyaspor - Konyaspor

16:30 clear.gif Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü - Btc Türk Yeni Malatyaspor

19:00 clear.gif Çaykur Rizespor - FenerbahçeGeçmiş haftaları görmek için tıklayın »