20 Ocak 2019, Pazar

> Mehmet Eyüp Yardımcı > 300 Spartalı
Mehmet Eyüp Yardımcı

300 Spartalı

06 Eylül 2018 14:52

Melonkolik, gönül kırıklığı dolu aşkların habercisi Eylül ayının ilk yağmuru düşüverdi İstanbul’un üzerine bir akşam vakti ve sabahında gökyüzünde karabulutlar günün yağmurla geçeceğinin habercisiydi...


 İstanbullular sonbahara geçişe yavaş yavaş hazır olduklarının sinyallerini giyim tarzlarıyla belli ettiler, sabah toplu taşıma araçlarına koşuşturmalarında. 

İstanbul’da toplu taşımalar telaş içindeki yolcularını taşırken diğer yandan şehirlerarası otobüslerde hasret ve özlemleri gidermek için muavinin hasret gidericilere sunduğu limon kolonyasının kokusu eşliğinde yola devam ediyordu.

İnsanların hasretleri, özlemleri bitmez zaten bitmemeli de çünkü o biterse hayat biter.

Çok kanallı televizyonların hayatımızın tamamını ele geçirmesiyle birlikte içimizde birçok gizli kalmış tutkularında ortaya çıktığını gördük. 

Bu tutkulardan biri de tarih tutkusu.

Birçok kanalın bünyesinde yer alan tarih programları bizlere doğru bildiklerimizin yanlış, yanlış bildiklerimizin ise doğru olduğunu gösterdi. Bu programlarda geniş işkembesinden bolca sallayanda oldu, tam tersine belgeyle konuşup hayatımızın tarihi boşluklarını bilgiyle dolduranda.

İşte bu bilgilerden biri de 300 Spartalı ile ilgili..

Heredot’un yazılı kaynaklarda bahsettiği ve Pers ordularının saldırıları sırasında Thermophalae geçidinde orduyu dar geçitten 7 gün geçirmeyen 300 Spartalı’dan bahsedilir. 

Bu yazılı olay daha sonra beyazperdeye, Zack Snyder yönetmenliğinde aktarıldı.

Hepimiz hayranlıkla izledik bu 300 Spartalı’yı o dar geçitte.

Beşiktaş’ta 6 ay süreli bir başkan ve yönetim seçimi var öncesinde de ise yine belli bir Beşiktaşlının üzerinde önemle durduğu, endişe duyduğu “tüzük mevzuu”

Bu kısa süreli başkanlık yarışında sayın başkan Fikret Orman’ın karşısına aday olarak, özellikle camianın büyük bir kısmının beklediği adayların çıkmaması doğaldı ve öylede oldu.

Sadece bir kişi çıktı o da zaten kendisini bir dirence götürecek, 300 Spartalısını değil 250 kongre üyesinin imzasını bulamadı.

Acı ama gerçek…

Aday olan beyefendinin bunu bildiği halde hiç mi hazırlığı veya ümidi yoktu ya da sadece şöyle bir arz-ı endam mı yapmak istedi bilemiyoruz.

Yaşadığımız süreçte birçok şey söyledi, twitt attı..

Sonra bulamadığı 250 imza ile sessizliğe büründü.

Camia bu adaya inanmadı mı? 

Aday kendini camiaya inandıramadı mı? 

Bilmiyoruz …

Her şey yaşanacak kongrede saygıdeğer kongre üyelerinin aldıkları kararın göstergesi olacak oylarıyla belli olacak.

Yalnız bir gerçek var ki! O da sayın başkanın son zamanlardaki yüz ifadesi, konuşma tarzıyla geldiği konum. 

İkinci bir Aziz Yıldırım filmini izlemeye inanın ne futbol dünyamızın, ne de Beşiktaş camiasının bünyesi yetmez.