21 Şubat 2019, Perşembe

> Serkan Bayar > Ekonominin yükü futbol
Serkan Bayar

Ekonominin yükü futbol

10 Ağustos 2018 01:46

Euro 6.39 oldu… bu asgari ücretli çalışan bir “futbolsever”in cebine ayda 250.98 euro girmesi demek oluyor.


Ama asgari ücretle çalışan o “futbolsever” küme düşen Swansea’de haftada 120 bin sterlin yani yılda 6 milyon 240 bin sterlin yani yılda 44 milyon 366 bin TL kazanan Andre Ayew geldi diye seviniyor. Neredeyse göbek atacak. Ey “futbolsever” bu adam senin 27 bin 728 ayda kazanacağın parayı bir yılda alıp gidecek. Yani 2310 yıl yaşasan bile bu adamın bir yılda kazanacağı parayı kazanamayacaksın. Ne senin derdin?

Almasın kardeşim F.Bahçe; Andre Ayew… Islam Slimani falan… gitsin kardeşim Valbuena, Josef… oynasın kardeşim Oğuz Kaan, Yiğithan… sanki bunlar geliyor da F.Bahçe her sene Avrupa’da önüne geleni yenip, kupalar mı kazanıyor. Geldiklerinde ödenen paraların üzerine katma değer katıp mı gidiyor?.. gitsin bakalım Dirar, Giuliano… Fransa’da, Brezilya’da burada aldıkları paranın kaçta kaçını alabilecekler?

Sözüm sadece F.Bahçe’ye değil ha… G.Saray’a veya Beşiktaş’a da değil… Adana DS, Ümraniyespor… BAL’da yabancı oyuncu alıp oynatanlar sizlere… tümünüze! Hepinize.

Düşün artık Türk halkının yakasından… omuzundan. Tepesinden. Çekin artık ellerinizi cebimizden. G.Saray’ın rengini bilmeyen Ayşe Teyze, utanmadan zam isteyen Gomis’in maaşını ödemek istemiyor… Beşiktaş’ın semt adı olup olmadığından bile emin olmayan Iğdırlı Hasan Dayı, “eşşek gibi paramı vereceksiniz" diyen Negredo’nun çocuğunun İspanyolca bilen dadısının maaşını ödemek istemiyor…

Futbol Türkiye ekonomisinin üzerindeki en büyük yüktür… sadece şımartılan yabancı futbolcuların ailelerini Türkiye’ye getirmek için kulüplerin ödediği uçak bileti paralarıyla 10’larce fabrika kurulur. Sadece futbolcuların arabalarına konulan benzin paralarıyla 10’larca okul açılır.