22 Şubat 2019, Cuma

> Serkan Bayar > Özbek ve Yıldırım’ın şansı olabilir mi?
Serkan Bayar

Özbek ve Yıldırım’ın şansı olabilir mi?

15 Mayıs 2018 12:30

Arjantin’den herkese selamlar… Buenos Aires’te 5 gün boyunca parilla (Arjantin usulü pişirlen et) yiyip, yerel halkla bol bol futbol konuştuk. Neler öğrendik. Bizde daha geçen sezona kadar derbilerde konuk takım seyircisi yoktu. Burada ise hiçbir maça konuk takım seyircisi giremiyor.


Ama beni çok daha ilgilendiren kulüplerin taraftarlarını “socio-ortak” diye çağırmaları… nasıl mı?..

 

Kulüp ile taraftar nasıl ortak olur mu diyorsunuz, ben de merak ettim sora sora öğrendim.

Sezon başında bilet fiyatları taraftar gruplarının liderleri ve yöneticiler tarafından belirleniyor. Taraftarların da fikirleri burada çok önemli oluyor.

Takımın giyeceği formalarda bile taraftarların fikrleri alınıyor. Gelelim başkan seçimine… bu konuyu Boca Juniors üzerinden paylaşayım.

Yaklaşık 44 milyon nüfusu olan Arjantin’de Boca takımının seçimleri 4 yılda bir yapılıyor. 2015’te yapılan son seçimde 26 bin 136 kişi oy (2011’deki seçimde 24 bin 521 kişi oy vermişti.) kullandı. Oyların 11 bin 421’ini alan Angelici seçildi. İşin ilginci Angelici sandığa transfer sözü verdiği Carlos Tevez’le beraber gitti.

Peki bu seçimde nasıl oy kullanabilirsiniz? Eskiye göre çok daha basitmiş. Şu dönemde kulüp üyesi olmak için internet üzerinden size sorulara sorulara cevap veriyorsunuz. Kredi kartınızdan kulüp üyesi olmak için 12 ay (yaklaşık 600 TL gibi bir rakam) ödeme taahhüdünde bulunuyorsunuz. Evinize bir çeşit üyelik kartı geliyor. Bu kart sayesinde hem öncelikli bilet alma hakkına sahip oluyorsunuz, hem kulüp çıkardığı ilk ürünlerden sizi haberdar ediyor, hem de kulübün resmi üyesi oluyorsunuz. 5 yıl üst üste üyeliğini yenilediğinizde oy verme hakkına da sahip oluyorsunuz.

İşin en güzeli ise kartınızı yenileseniz bile size tanınan hakkı kullanıp, maçların yüzde 30’una (mazeretsiz) gitmezseniz hakkınızı kaybetmiş sayılıyorsunuz. Başkan olma hakkınızı bile.

Nedenini sorduğumda, “önemli olan taraftar. Parası olup da sadece kendini göstermek isteyen kişi oy da veremez aday da olamaz. Her yıl maçların en az yüzde 30’una bile gitmeyen kişi neden oy kullansın, neden aday olsun. Çok saçma” cevabını alıyorum.

Peki diyorum “ben mesela Arjantinliyim ama İstanbul’da yaşıyorum. O yüzden maçlara gelemiyorum. Ne aday olup, ne de oy veremeyecek miyim. Veya Arjantin’de uzak bir şehirde yaşıyorum. Geliş gidişim çok zor. O zaman ne oluyor?” Cevabı çok basit, “bir yılda 9 kez Buenos Aires’e gelip Bombonera’nın havasını solumuyorsa o kişi nasıl başkan olsun, nasıl oy versin…”

G.Saray’da 26 Mayıs, F.Bahçe’de 2-3 Haziran’da seçim var… Arjantin’de olduğu gibi sadece tribüne giden taraftar başkanı seçse nasıl olur.

Aziz Yıldırım ve Dursun Özbek’in şansı olur mu?