Mehmet Eyüp Yardımcı

Yokluktan varlığa

Fransa ve Hırvatistan Cumhurbaşkanları belki de Attilla İlhan’ın dizelerine uyarak her futbolcuya sarıldı, düşmesinler diyerek…

16 Temmuz 2018 12:44

Attila İlhan Yağmur Kaçağı şirinde;

Elimden tut yoksa düşeceğim

Yoksa bir bir yıldızlar düşecek der…

2018 Dünya Kupası, yağmurlu bir serenomi ile 1998 yılından bu yana 20 senelik süreçte değişime uğramış Fransa’nın, hem kaptan hem de teknik direktörlüğü yaparak bu onuru yaşayan Didier Deschamps’ın gururu ile sonlandı.

Fransa ve Hırvatistan Cumhurbaşkanları belki de Attilla İlhan’ın dizelerine uyarak her futbolcuya sarıldı, düşmesinler diyerek…

Bir büyük organizasyon daha bitti, peki biz payımıza düşeni idrak edebildik mi?

Kupanın tüm önemli favori ayakları bir bir elenirken ve Belçika kupa sürecinde iki sefer yendiği, ülke sınırları içinde gökyüzüne kupayı sahiplenme dizeleri yazan İngiltere’ye dördüncülük payesi verirken, sporun birçok dalında başarılar elde eden İstanbul’un 4/1 nüfusuna sahip Hırvatistan, finalde arz-ı endam ederek bizlere aman Vida bir gol atsında biraz para kazanalım hayalleri yaşattı.

Biz hep hayallerle mi avunacağız yoksa artık bu dibe vurmuş futbol yoksulluğundan, varlığa adım atacağımız adına planlama, yapılanma ve sistem dediğimiz, bizlere futbol zenginliği kazandıracak muhteşem üçgeni kurabilecek miyiz?

Yoksa hâlâ zamanı gelmedi mi?

Başta ülke futbolumuzun dört büyük kulübü Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor, malesef ki bunları takip diğer kulüplerimizin iç acıtan mali tabloları ortada, bu tabloyu ortadan kaldırabilmenin ilacıda ortada tabii ki Muzaffer Özak efendinin buyurduğu gibi; “Görenedir görene! Köre nedir köre ne!”

Bir kere şunu iyi anlamak lazım ki! Eski yıldızları kırpıp, kırpıp futbol gökyüzümüzün karanlığında gece ve karanlıkta bizlere yol göstermesini yolumuzu aydınlatmasını beklemek adına parlatmak yanlış bir yol. Çünkü bu zihniyetle bugüne kadar yapılmış olumsuz transferlerin, başta menejerler ve onlarla birlikte hareket edenlere sonrasında ise futbol hayatının keyifli emeklilik dönemini yaşayan futbolculara  katkısından başka bir katkısı olmamıştır.(istisnai transferler tabii ki hariç)

Serpil Hamdi Tüzün ile altyapı planlamasında devrim yapmış Beşiktaş, uzun yıllar bu gerçeği unutuverdi ve nedensiz, anlamsız bir şekilde ezeli rakibine öykünerek futbol adına başarı yakalamak, çıkışa geçebilmek için geçerliliğini kaybetmiş transfer hareketiyle, borcun aborç katarak futbol olarak değil borç olarak ters bir şekilde büyüme sağladı. 

Bu anlamsız büyüme borcun artmasına, bankalardan alınan faizleriyle daha da artan borç hane rakamlarıyla ileride işin içinden çıkılmaz hale getirdi durumu.

İki sezonu başarılarla geçirmiş Beşiktaş, bu başarının ardından yıllar sonra değil sadece bir sezon sonunda ligi dördüncü bitirince her şey alt üst oldu.

Gelecek adına maddi anlamda ciddi adımlar atılması, tedbirler alınması dillendirildi. Bu bile yaşadıklarımızın ne kadar ciddi olduğunun farkına varmamız için uyarıcı etki taşıyan gerçeklerdir.

Futbolun geleceği “altyapıdır” ve Beşiktaş bunu gelişen futbol ile sponsor olduğu firma ile futbolu geleceğe taşımak adına farklı bir kulvarda çalışmalar yapmaktadır.

Bir yandan bu kulvarda hareket ederken diğer yandan ise Beşiktaş’ı geleceğe taşımak için Serpil Hamdi Tüzün felsefesiyle, yetişmiş Beşiktaşlı teknik adamlardan faydalanarak her iki kulvarı aynı anda işletecek adımlar atılmalı.

Geleceğe futbolcu yetiştirmek, Beşiktaş’ı maddi ve manevi anlamda ileriye taşıyacaktır.

Bu yolda geleceği yakalamak adına Şenol Güneş liderliğinde bir oluşum oluşturulmalıdır.

Şenol Güneş varoalan sistem ve mantığıyla Beşiktaş için geleceği kurtaracak futbol lideridir. Onu sadece A takım kenar yönetim patron olarak tutmak, daha rahat hareket etsin diyerek yanına iki yardımcı vermek (Burada geçen TRT 1 Radyo’da konuyu konuştuğumuz saygıdeğer ustam Ümit Aktan’a katılıyorum) Şenol Güneş’i antrenör  hocası yetiştiriciden öteye götürmez.

Mesela Real Madrid altyapısında tecrübeler elde etmiş Guti ile bu yönde istişareler yapılmalı, bizdeki eksikler görülerek gerekli futbol tadilatları yapılmalıdır.

Bu futbol yoksulluğu gelecek adına bizi varlığa taşıyacak içinde büyük imkânları barındıran bir acı gerçektir.

Ya bu gerçekte gerekli adımı atacak geleceği kurtaracağız ya da futbol ağıtları yakarak durumumuzu sergileyeceğiz.

Yorumlarınız için;

mehmeteyupyardimci@gmail.com

STSL   TFF 1.Lig  


Sıra Takım O G B M A Y AV P
1. Alanyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
2. Antalyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
3. Atiker Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
4. Beşiktaş 0 0 0 0 0 0 0 0
5. Çaykur Rizespor 0 0 0 0 0 0 0 0
6. Denizlispor 0 0 0 0 0 0 0 0
7. Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0 0 0
8. Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0 0
9. Gazişehir Gaziantep 0 0 0 0 0 0 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0 0 0 0 0 0 0
11. Göztepe 0 0 0 0 0 0 0 0
12. Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0 0 0
13. Kayserispor 0 0 0 0 0 0 0 0
14. Medipol Başakşehir 0 0 0 0 0 0 0 0
15. MKE Ankaragücü 0 0 0 0 0 0 0 0
16. Sivasspor 0 0 0 0 0 0 0 0
17. Trabzonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
18. Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0